VII Ua 27/13 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Świdnicy z 2013-08-19
Sygn. akt VII Ua 27/13
WYROK
W IMIENIU
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Dnia 19.08.2013 r.
Sąd Okręgowy w Świdnicy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
w składzie:
Przewodniczący- Sędzia: SO Monika Kiwiorska- Pająk (spr.)
Sędziowie: SO Jacek Pluta , SO Iwona Iwanek
Protokolant: sekretarz sądowy Dorota Kaźmierczak-Binder
przy udziale ----
po rozpoznaniu w dniu 19.08.2013 r. w Świdnicy
sprawy z powództwa D. P.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W.
o jednorazowe odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej po zmarłym
na skutek apelacji wniesionej przez powódkę
od wyroku Sądu Rejonowego w Świdnicy
z dnia 14.01.2013 r. sygn. akt IV U 329/12
oddala apelację
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 14.01.2013r. Sąd Rejonowy w Świdnicy oddalił odwołanie D. P. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w W. z dnia 12.06.2012r. odmawiającej prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu choroby zawodowej po zmarłym mężu. Sąd ustalił, że H. P. pracował 13 lat w narażeniu na pyły zwłókniające, pozostawał pod kontrolą Poradni (...) od 1988 roku. Od 1989 roku rozpoznano u niego pylicę płuc punkcikowatą 2p. , a ostatnie orzeczenie pochodzi z 1999 roku . Rozpoznano wówczas pylicę drobnoguzkową 2q i przewlekłe zapalenie oskrzeli bez zaburzeń układu oddechowego. W latach 1990-1993 mąż wnioskodawczyni był leczony z powodu śródmiąższowego zapalenia płuc. Od 2004 roku był diagnozowany na oddziale wewnętrznym i w Klinice (...) w związku ze zmianami obrazu krwi, rozpoznano zespół mieloblastyczny. W listopadzie został przyjęty do szpitala w stanie ciężkim z objawami wstrząsu i krwawienia z przewodu pokarmowego, stwierdzono nasiloną pancytopenię, co przyczyniło się do zgonu. H. P. nie był leczony szpitalnie ani ambulatoryjnie w związku z zaburzeniami układu oddechowego spowodowanymi pylicą, a w czasie hospitalizacji nie rozpoznawano ograniczenia wydolności układu oddechowego w wyniku pylicy płuc. Pylica płuc przebiegała bez progresji zmian radiologicznych. Pylica płuc o stopniu zaawansowania 2q nie była przyczyną ani współprzyczyną zgonu męża powódki. Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia Sąd I instancji uznał, iż odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie. Sąd wskazał, iż przesłanką stanowiącą o prawie do przedmiotowego świadczenia jest związek pomiędzy zgonem a chorobą zawodową , a w niniejszej sprawie związku takiego nie stwierdzono. Samo stwierdzenia choroby zawodowej nie stanowi o tym ,że musiała ona być przyczyną lub współprzyczyną zgonu. Mogła ona być – jak w tym przypadku – jedną ze współistniejących chorób , nie mających wpływu na okres przeżycia.
Sąd w tym zakresie oparł się na ustaleniach opinii bezstronnego biegłego sądowego , która to opinia stanowi wnikliwą analizę zarówno stanu zdrowia męża powódki przed śmiercią , jak i przyczyn , dla których zgon nastąpił. Biegła stwierdziła, iż mąż powódki nie zmarł w następstwie pylicy płuc. Pylica płuc nie była przyczyną ani współprzyczyną zgonu męża powódki, przebiegała łagodnie, bez progresji zmian radiologicznych . Pylica płuc może prowadzić do zgonu tylko w przypadku zaawansowanych zmian radiologicznych, głownie w przypadku pylicy guzowatej, przebiegającej z narastającą niewydolnością oddechowa prowadzącą do nadciśnienia płucnego i zespołu płucno-sercowego. Tego typu zmian u H. P. nie stwierdzono. H. P. nie był leczony szpitalnie ani ambulatoryjnie w związku z zaburzeniami układu oddechowego spowodowanymi pylicą , nie rozpoznawano ograniczenia wydolności układu oddechowego w wyniku pylicy płuc. Pylica płuc przebiegała łagodnie , bez progresji zmian radiologicznych, nie była przyczyną ani współprzyczyną zgonu męża powódki.
Sąd nie znalazł podstaw aby kwestionować ustalenia i wnioski opinii lub powoływać innego biegłego lub Instytut i uznał opinię oraz wnioski w niej zawarte za w pełni miarodajne. Sąd oddalił wniosek o powołanie biegłego hematologa albowiem przebieg schorzenia hematologicznego nie był przedmiotem sprawy zaś biegła w sposób jednoznaczny stwierdziła , iż choroba zawodowa nie przyczyniła się w żadnym wypadku do zgonu H. P. a przyczyna zgonu były schorzenia hematologiczne, zaś pylica płuc nie pozostaje w związku z chorobami układu krwionośnego.
Apelację od powyższego wyroku złożyła wnioskodawczyni zarzucając naruszenie prawa procesowego: art.233§1k.p.c. w zw. z art.227k.p.c. i w zw. z art.217k.p.c. poprzez przekroczenie granic swobodnej oceny dowodów w związku z brakiem wszechstronnego zebrania i rozważenia materiału dowodowego poprzez przyjęcie, że opinia biegłej jest rzeczowa i spójna i wyprowadza logiczne wnioski końcowe dotyczące zarówno przyczyn zgonu H. P. i ich związku z chorobą zawodową sytuacji, gdy nie został wyjaśniony wpływ choroby zawodowej zmarłego na rozwój u niego schorzeń hematologicznych , ich przebieg oraz na ich leczenie, nawet jeśli pylica płuc nie była przyczyną powstania choroby hematologicznej, zwłaszcza w zakresie uniemożliwienia zastosowania wszystkich metod leczenia , w sytuacji gdy orzecznictwo SN nie wymaga by choroba zawodowa zdolna była samoistnie spowodować zgon lub przyczynić się do niego w przeważającej mierze i niedopuszczenie dowodu z opinii biegłego z dziedziny schorzeń hematologicznych celem ustalenia czy pylica płuc mogła i miała wpływ na rozwój i przebieg choroby hematologicznej oraz przebieg leczenia tej choroby, w szczególności w zakresie pytań zawartych w zastrzeżeniach ubezpieczonej z dnia 8.11.2012r. , co mogłoby stanowić podstawę do ustalenia czy choroba zawodowa stanowiła współprzyczynę zgonu męża ubezpieczonej .
Wskazując na powyższe ubezpieczona wniosła o zmianę zaskarżonego wyroku przez uwzględnienie żądania , to jest przyznanie jednorazowego odszkodowania z tytułu zgonu męża ubezpieczonej w związku z chorobą zawodową oraz zwrotu kosztów postępowania za I instancję , w tym kosztów zastępstwa procesowego ewentualnie o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji, zwrot kosztów procesu w wysokości 30zł tytułem opłaty sądowej za apelację oraz kosztów zastępstwa procesowego za II instancję oraz nieobciążanie ewentualnymi kosztami zastępstwa procesowego strony przeciwnej za II instancję w przypadku oddalenia apelacji.
Sąd Okręgowy zważył:
apelacja nie zasługiwała na uwzględnienie. Sąd Okręgowy po rozpoznaniu sprawy podziela w całości stanowisko Sądu I instancji, zarówno w zakresie ustaleń faktycznych, jak i oceny prawnej wniesionego odwołania, przyjmując ustalenia i wnioski tego Sądu za własne ( tak SN np. w wyroku z dnia 19.05.1998r., II CKN 770/97, Lex nr 82299; wyroku z dnia 8.10.1998r., II CKN 923/97, OSNC 1999, nr 3, poz. 60).
W myśl art. 13 ust.1 ustawy z dnia 30.10.2002r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych ( tekst jedn. Dz.U. z 2009r., nr 167, poz. 1322 ze zm. obowiązującej od 1.01.2003r. ) członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Odszkodowanie to przysługuje również w razie śmierci wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej rencisty, który był uprawniony do renty z ubezpieczenia wypadkowego. A zatem powódka w zgodnie z art. 3 i 232 k.p.c. winna wykazać w niniejszym postępowaniu, że zgon jej męża nastąpił wskutek tej choroby zawodowej.
Jak wynika z ustalonego stanu faktycznego, mąż powódki cierpiał na pylicę płuc drobnoguzkową 2q. Schorzenie to zostało uznane za chorobę zawodową . Pylica płuc nie ulegała jednak progresji radiologicznej i nie powodowała istotnych zaburzeń wydolności układu oddechowego. Przyczyną zgonu męża wnioskodawczyni był zespół mieloblastyczny ze zwiększoną ilością blastów, a pylica płuc nie pozostawała w związku przyczynowym z tym schorzeniem. Choroba zawodowa nie była przyczyną ani współprzyczyną śmierci męża powódki. Poczynione ustalenia opierają się przede wszystkim na wydanej w sprawie opinii biegłego sądowego specjalisty pulmonologa, który odniósł się do wszystkich schorzeń zmarłego i przyczyny jego zgonu. Wnioski opinii są rzeczowe, wyjaśniają w sposób szczegółowy istotę sporu, a obszerne i logiczne uzasadnienie jest podstawą do uznania tejże opinii jako wiarygodnego i obiektywnego dowodu w myśl art. 233 § 1k.p.c.
Niemniej biorąc pod uwagę zarzuty apelacji i zgłaszane w trakcie postępowania przed Sądem I instancji zastrzeżenia Sąd uzupełnił postępowanie dowodowe uwzględniając wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego hematologa. Wydana przez tego biegłego opinia potwierdziła w całej rozciągłości dotychczasowe ustalenia , a biegły wyraźnie wskazał , iż przebieg choroby hematologicznej był typowy i nie odbiegał od tego, co obserwuje się u osób nie obciążonych pylicą, współistnienie pylicy nie miało wpływu na wybór leczenia. Biegły w opinii szczegółowo odniósł się do zastrzeżeń wnioskodawczyni składanych w piśmie procesowym z dnia 8.11.2012r.
Biorąc pod uwagę powyższe Sąd apelację oddalił jako bezzasadną / art.385k.p.c./.
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Świdnicy
Osoba, która wytworzyła informację: Sędzia Monika Kiwiorska-Pająk, Jacek Pluta , Iwona Iwanek
Data wytworzenia informacji: