IV Ka 782/14 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Świdnicy z 2014-11-28
Sygnatura akt IV Ka 782/14
WYROK
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Dnia 28 listopada 2014 roku.
Sąd Okręgowy w Świdnicy w IV Wydziale Karnym Odwoławczym w składzie:
Przewodniczący : |
SSO Mariusz Górski (spr.) |
Sędziowie : |
SSO Elżbieta Marcinkowska SSO Sylwana Wirth |
Protokolant : |
Agnieszka Kaczmarek |
przy udziale Władysławy Kunickiej - Żurek Prokuratora Prokuratury Okręgowej,
po rozpoznaniu dnia 28 listopada 2014 roku
sprawy K. Z.
syna W. i S. z domu G., ur. (...) w B.
oskarżonego z art. 177§1kk
na skutek apelacji wniesionej przez prokuratora
od wyroku Sądu Rejonowego w Wałbrzychu
z dnia 28 sierpnia 2014 roku, sygnatura akt III K 290/14
I. zmienia zaskarżony wyrok w ten sposób, że za podstawę prawną orzeczenia nawiązki przyjmuje - w miejsce art. 39 punkt 6 kk w zw. z art. 67 § 3 kk – art. 46 § 2 kk;
II. zwalnia oskarżonego od ponoszenia wydatków związanych z postępowaniem odwoławczym zaliczając je na rachunek Skarbu Państwa.
Sygn. akt IV Ka 782/14
UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem K. Z. uznany został za winnego, że:
w dniu 16.12.2013 w W. woj. (...), ul. (...) kierując samochodem marki C. o nr rej. (...) nieumyślnie nie zachował należytej ostrożności przy zbliżaniu się do oznakowanego przejścia dla pieszych i potrącił przechodzącą przez oznakowane przejście dla pieszych K. B. powodując u niej obrażenia ciała w postaci stłuczenia okolic łokcia prawego, sińców na lewym nadgarstku, lewym biodrze, pośrodkowej powierzchni lewego kolana, rozległych sińców i stłuczenia tkanek miękkich uda prawego, sińca kolana prawego, otarcia naskórka i stłuczenia okolicy skokowej lewej, gdzie obrażenia te naruszyły czynność narządów ciała pieszej na czas dłuższy niż dni siedem,
tj. za winnego popełnienia czynu z art. 177§1 kk i za to, na mocy powołanego przepisu wymierzono oskarżonemu karę 3 miesięcy pozbawienia wolności, której wykonanie, w oparciu o art. 69§1 kk zawieszono warunkowo na okres lat 2.
Nadto, powołując art. 39 pkt 6 kk w zw. z art. 67§3 kk orzeczono od K. Z. 500 zł nawiązki na rzecz pokrzywdzonej.
Wyrok powyższy zaskarżył prokurator zarzucając:
obrazę przepisów prawa materialnego, a to art. 46§2 kk poprzez jego niesłuszne nie zastosowanie i wymierzenie oskarżonemu kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, nawiązki na podstawie art. 39 pkt 6 kk w zw. z art. 67§3 kk, a więc na podstawie dotyczącej warunkowego umorzenia postępowania karnego podczas gdy prawidłową i jedyną przesłanką orzeczenia wobec oskarżonego nawiązki w tym przypadku jest przepis art. 46§2 kk.
Tym samym apelujący wniósł o zmianę wyroku poprzez wskazanie art. 46§2 kk jako podstawy prawnej wymierzonej wobec K. Z. nawiązki.
Sąd Okręgowy zważył:
Apelacja jest oczywiście trafna.
Skoro oskarżonemu wymierzono za czyn z art. 177§1 kk karę pozbawienia wolności ( z dobrodziejstwem art. 69§1 kk ) to podstawę prawną dla orzeczenia nawiązki na rzecz pokrzywdzonego stanowi art. 46§2 kk, nie zaś art. 67§3 kk ( ściśle związany z warunkowym umorzeniem postępowania).
Z uwagi na powyższe – zdecydowano jak w wyroku.
Jedynie na marginesie wypada zauważyć, że powoływanie do podstawy prawnej orzeczenia nawiązki art. 39 pkt 6 kk jest całkowicie zbędne ( niezależnie od tego czy nawiązkę orzeka się w oparciu o art. 46§2 kk czy też art. 67§3 kk ), bowiem jest to przepis ogólny, wskazujący jedynie jakie środki karne przewidziane są w ustawie.
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Świdnicy
Osoba, która wytworzyła informację: Mariusz Górski, Elżbieta Marcinkowska , Sylwana Wirth
Data wytworzenia informacji: